Z jakého dřeva se vyrábí dřevěné podlahy?

Dřevěné podlahy jsou klasikou mezi podlahovými krytinami. Do interiéru vnáší pocit tepla, klidu a pohody. Díky dřevěné podlaze bude váš byt či dům působit útulně a harmonicky. Dřevo je živý materiál, originální svými vlastnostmi a proto výběru toho správného typu, věnujte dostatečné množství času. Dřevěná podlaha je poměrně velkou investicí až na desítky let dopředu a byla by škoda vybrat špatně.

Tvrdost jednotlivých dřevin

Každý typ dřeva má své typické vlastnosti, charakteristiky a jedinečnou osobnost. Jednou z důležitých vlastností je například tvrdost dřevin, kterou je třeba vzít v úvahu při volbě druhu dřeva pro podlahu. Do místností s větším provozem, jakou jsou například obývací pokoje nebo jídelny, volíme dřeviny vyšší tvrdosti. Naopak do méně namáhaných prostor jako jsou ložnice, můžeme využít měkké dřeviny.

Brinellova stupnice tvrdosti

Tvrdost dřevin je závislá na přírodních podmínkách, ve kterých daný strom roste a může se lišit až o 10 %. Dřevo rostoucí v oblastech, které mají chladnější podnebí a jsou výše položené, je hustší a tudíž i tvrdší. Odolnost dřevin je posuzována kuličkovou Brinellovou zkouškou a udávají nám ji hodnoty 1 - 8. Měkké dřevo je označováno hodnotou 1 až 2, polotvrdé dřevo 2 až 3, tvrdé dřevo 3 až 4,5 a velmi tvrdé dřevo 4,5 až 8.


Typy dřevin, z nichž se dřevěné podlahy vyrábějí

Dřevěné podlahy jsou vyráběny z mnoha druhů dřevin. Z u nás rostoucích dřevin považujeme za nejtvrdší dřeviny ořešák, javor, buk, dub, akát, jasan, hrušeň, jabloň a švestku. Ke středně tvrdým pak řadíme platan, jilm, lísku a kaštan jedlý. Za nejměkčí bereme lípu, vrbu, topol jedle, borovice nebo smrk. Vhodnou volbu povrchové úpravy můžeme tvrdost dřevěné podlahy výrazně vylepšit.

Dubové podlahy

Dubové dřevo se pro výrobu dřevěných podlah využívá spousty let. Jedná se o jednu z nejtvrdších dřevin, se zajímavou strukturou, snadnou dostupností a odolností proti námahám. Dubové dřevo velmi dobře reaguje na změny vlhkosti.

Podlahy z jasanu

Další velmi populární dřevinou pro výrovu podlah je jasan, který je v podlahářství velmi oblíben pro svou tvrdost. elasticitu a odolnost proti namáhání. Dalším jeho charakteristickým rysem je velká rozmanitost barev. 

Březové podlahy

Podlahy z březového dřeva působí jemným, čistým a příjemným dojmem. Jedná se o dřevo střední tvrdosti. Březové podlahy jsou oblíbené pro svůj přirozený vzhled.

Podlahy z javorového dřeva

Podlahy z javoru jsou považovány za jedny z nejkrásnějších. Javorové dřevo je až nápadně světlé a díky svým pravidelně uspořádaným letokruhům působí velmi atraktivně. V interiéru vykouzlí útulnou a příjemnou atmosféru.

Ořechové podlahy

Ořechové dřevo je jedna z nejexkluzivnějších dřevin. A podlahy z této dřeviny jsou opravdovým luxusem. Ořechové podlahy se vyznačují značnou rozmanitostí barev, od světle krémových až po čokoládově hnědou. Bytovými designéry a architekty jsou proto tyto podlahy velmi oblíbeny.

Bukové podlahy

Buk je další z velmi tvrdých dřevin, která je typický svým načervenalým odstínem. Jeho nevýhodou je to, že poměrně výrazně reaguje na případnou vlhkost bobtnáním.

Smrková podlaha

Smrková podlaha vnese do interiéru příjemný pocit domácí pohody a útulnosti. Smrkové dřevo patří mezi velmi měkké dřeviny. Podlahy z něj se tedy hodí do méně namáhaných prostor, jako jsou například ložnice. Smrkové podlahy jsou vzhledově unikátní, velmi příjemné na dotek a navíc cenově dostupné.

Podlahy ze dřeva Merbau

Merbau je velmi tvrdé exotické dřevo pocházející z Indonesie. Je velmi oblíbené pro svou dlouhou životnost a trvanlivost. Má různé barevné tony od červené přes hnědou až po oranžově žlutou barvu. Jednou z jeho charakteristických vlastností je žluté žilkování dřeva. 

Další dřeviny vhodné pro výrobu podlah

Dřevin, z kterých je možné vyrábět krásné dřevěné podlahy, je opravdu mnoho. Můžeme sem zařadit například exotické dřevo Jatoba nebo Jarrah, dále pro nás častější třešeň, hrušku, lípu nebo habr, olivu a mnoho dalších.

 

Pokud si nevíte rady s výběrem vhodné dřevěné podlahy, tak nás neváhejte kontaktovat v Plzni nebo Praze.